پایگاه اطلاع رسانی نسیم در فنوج و نیکشهر
خبرگزاری نسیم با اخباری كوتاه و تحلیلی بلند
درباره وبلاگ


عکس.j

مدیر وبلاگ : مهدی رییسی
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
عکس.j
آصفی: در صورت حصول توافق و تصویب در شورای امنیت بازهم اطمینانی به آمریکا نیست / سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات در گفتگو با «نسیم»: اگر توافق با ادبیاتی پخته و سنجیده و "الزام‌آور" تصویب و قطعنامه‌های قبلی را ملغی کند ضمانت بخش است ضمن اینکه دولت آمریکا دولت بدخیم است که نمی‌شود روی قولش حساب کرد

حمیدرضا آصفی در گفتگو با خبرنگار «نسیم» در خصوص نامه 47 سناتور آمریکایی به مسئولان جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافقات احتمالی در مذاکرات هسته ای گفت: این نامه یک حرکت غیر اخلاقی بود؛ به منظور زیر سوال بردن هیئت حاکم آمریکا منتشر شد وبه دنیا نشان داد که این کشور به تعهدات خودش و تعهدات پیشینیان خود پایبند نیست.

*گنگره آمریکا حتی اجازه نمی‌دهد تیم مذاکره خودشان با ذهن راحت مذاکره کند

سخنگوی اسبق وزارت خارجه در ادامه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب به درستی اشاره کردند که این نامه  نشان دهنده فروپاشی اخیر اخلاقی درآمریکا است، ‌تصریح کرد:  اینکه یک عده سناتور در مراحل آخرین مذاکرات چه نفیاً یا اثباتاً ؛ البته نتیجه هر چی می‌خواهد باشد؛ مداخله کنند نشان دهنده این است که حتی اجازه نمی‌دهند تیم مذاکره خودشان با ذهن راحت مذاکره را انجام بدهد و این هم یک کار غیر اخلاقی دیگر بود.

وی در ادامه تاکید کرد:  در کنار این ویژگی های غیر اخلاقی برای این حرکت، آنها در این رفتار خیلی هم غیر حرفه‌ای عمل کردند، یعنی به جای اینکه این نامه را به ما بنویسند، می‌توانستند یک مقاله در روزنامه‌های پر تیراژ آمریکا بنویسند ، یا می‌توانستند مصاحبه مطبوعاتی برگزار کنند و همین حرف‌ها را بزنند و خطابشان را هم آقای اوباما قرار دهند و ما هم آن مصاحبه‌ها و اظهارات می‌شنیدیم و پیام را دریافت می‌کردیم و لذا کار غیر حرفه‌ای بود و بسیار ضعیف عمل کردند.

 

 

وی ادامه داد: این نامه با وجود هزار و یک ایراد ولی یک حسن بزرگ داشت و آن این بود که اولاً ما را هوشیارتر کرد، البته هوشیار بودیم ولی به هر حال خود آنها گفتند که ما غیر قابل اعتمادیم و از این جهت خیلی جالب بود.

*سناتورها "اوباما" را مفتضح و ما را هوشیار کردند

آصفی با بیان اینکه نامه 47 سناتور آمریکا اوباما را هم شرمنده کرده،‌ افزود: سناتورها رئیس جمهورشان را مفتضح و ما را هوشیار کردند که ضمانت‌های لازم را بگیریم.

وی در ادامه تاکید کرد: این نامه برای افکار عمومی دنیا آموزنده بود و نشان داد که  مواضع جمهوری اسلامی ایران اصولی و اطمینان بخش است و  از سوی دیگر  مواضع و سخنان دولت آمریکا به تعهدات بین المللی خودش پایبند نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که مقامات آمریکایی اعلام کردند که در صورت رسیدن به توافق، این توافقنامه را برای تصویب به شورای امنیت خواهند برد، آیا تصویب در شورای امنیت ضمانتی برای ایران خواهد بود یا نه؟، گفت: بستگی دارد این نامه یا قطعنامه یا  هرچیزی که است در شورای امنیت به چه صورتی تصویب شود. جمله بندی،  ‌ادبیات و اینکه تحت کدام فصل به تصویب برسد خیلی مهم است.

*در صورت حصول توافق و تصویب در شورای امنیت بازهم اطمینانی به آمریکا نیست

وی افزود: اگر توافق نامه هسته ای در شورای امنیت تحت فصل هفتم و برای همه الزام آور باشد  و ادبیاتش را پخته و سنجیده انتخاب ‌کنند می‌تواند ضمانت کافی باشد ضمن اینکه اشاره می‌کنم که در بهترین شرایط حتی اگر ضمانت هم بگیریم آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که قطعنامه‌های شورای امنیت را در گذشته هم نقض کردند و این بار هم ممکن است آنها را نقض بکنند، یعنی که هیچ چیز در مواجهه با آمریکایی‌ها صد در صد نیست.

آصفی تاکید کرد: وقتی که توافق به شورای امنیت می رود و با رأی گیری  تأیید می شود اگر تحت هیچ فصلی نباشد و دیگر کشورها را ملزم به رعایت نکند تنها یک بعد حقوقی دارد ولی اگر این توافق را  تحت فصل هفتم آورده و ان را به صورت الزام‌آور تصویب کنند، در این حالت آنها قطعنامه‌هایی را که قبلاً به تصویب رسیده را ملغی می‌کنند و می‌گویند این جایگزین آنها شود. در این صورت است که تا حدود خیلی زیادی این توافقنامه ضمانت لازم را به ما می‌دهد ضمن اینکه متذکر شدم که دولت آمریکا یک دولت بد خیم است که نمی‌شود روی قولش حساب کرد.

وی با بیان اینکه بالاخره در یک مذاکره باید یک اصولی را پذیرفت، افزود:  اگر با شرایط کنونی مذاکرات جلو برود گفت که به هر حال ضمانت‌های لازم را گرفتیم  و این تنها بستگی دارد که این توافق نامه  چطوری می‌رود به شورای امنیت تحت چه فصلی می‌رود با چه ادبیاتی می‌رود آیا قطعنامه‌های پیشین را ملغا می‌کند آیا وقتی به شورای امنیت میرود و تصویب می‌شود پرونده را می‌گویند عادی شده و می‌گویند که بر می‌گردد به آژانس یا اینکه هنوز صحبتی از عادی شدن پرونده نمی‌کنند و آن را در شورای امنیت نگه می‌دارند، مباحث حقوقی فنی خیلی زیادی دارد.

*تیم مذاکره کننده ما به خطوط قرمز و فرمایشات رهبری پایبند است

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات ادامه داد: حسن تیم مذاکره کننده  ما این است اولاً خطوط قرمز را می‌شناسند ثانیاً افرادی هستند که به مسائل بین المللی آشنا هستند و در سازمان ملل سابقه و تجربه دارند و قاعدتاً هوشیاری لازم را به خرج می‌دهند.

وی تصریح کرد:  البته این بار اول نیست که آمریکا قطعنامه‌های شورای امنیت را بیش از 20 مورد را نفی کرده و پایبند نبوده یا بسیاری از قطعنامه‌ها را به خصوص علیه رژیم صهیونیستی وتو کرده لذا این نامه کاملاً نشان می‌دهد که کشور یک کشور غیر اخلاقی غیر قابل اعتماد است.

آصفی در پاسخ به این سوال که در دور قبلی مذاکرات طرفین از تفاهم سیاسی سخن گفتند و شائبه ای را در بین افکار عمومی مبنی بر توافق دو مرحله ای تقویت کردند،‌ به نظر شما تلقی شدن تفاهم سیاسی به معنای توافق دو مرحله ای درست است یا خیر؟‌ افزود: نه، فکر می‌کنم که تیم مذاکره کننده به خطوط قرمز و فرمایشات رهبری پایبند است و توجه می‌کند. ممکن است تفاهم سیاسی برای ادامه مذاکرات ورسیدن به یک توافق جامع در نظر گرفته شود، اما نه اینکه ما بگوییم یک تفاهم سیاسی کردیم و یک چیزهایی را امضاء می‌کنیم که سپس وارد جزئیات شویم.

*بیش از هر زمانی به انجام توافق نزدیک هستیم و بیش از هر زمانی امکان فروپاشی توافق وجود دارد

وی ادامه داد: به نظرم کمی تمایز بین این دو مسئله است. این دو مسئله با همدیگر متفاوت است و فکر نمی‌کنم که این موضوع به معنای دو مرحله‌ای شدن مذاکرات باشد چون خود دوستان مذاکره کننده پایبند به خطوط قرمز هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات در پایان خاطرنشان کرد: این روزها روزهای تعیین کننده‌ای است ما بیش از هر زمانی به انجام توافق نزدیک هستیم و بیش از هر زمانی امکان فروپاشی توافق به خاطر کارشکنی‌هایی که کنگره، نخست وزیر صهیونیست و سعودی‌ها می‌کنند وجود دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic